خانه » جذب سرمایه » قبل از انتخاب شریک برای استارتاپ خود، این مقاله را بخوانید

قبل از انتخاب شریک برای استارتاپ خود، این مقاله را بخوانید

شریک برای استارتاپ می‌تواند مفید باشد.

معمولا کسب و کارهای استارتاپی یا از ابتدا با شراکت آغاز می‌شوند و یا در ادامه به منظور رشد و توسعه به دنبال شریک و سرمایه گذار برای استارتاپ می‌روند. شریک استارتاپی اگر به درستی انتخاب شود، یک سرمایه مادی و معنوی برای کسب و کارتان است و اگر یک وصله‌ی ناجور باشد، هر چه با خون دل رشته کرده‌اید را پنبه می‌کند.
در این مقاله به اختصار شریک سرمایه گذار را تعریف کرده‌ایم و به دلایل داشتن یک شریک پرداخته‌ایم. در انتها چند راهکار ساده جهت انتخاب شریک برای استارتاپ ارائه شده است.

شریک سرمایه‌ گذار کیست؟

کسی که در تعهد با دیگری وارد یک رابطه کاری می‌شود. علاوه بر شراکت در سود و زیان کسب‌وکار، تعهداتی در رابطه با تامین مالی کسب‌وکار را قبول می‌کند.

چرا شریک سرمایه‌گذار انتخاب می‌کنیم؟

«شریک اگر خوب بود، خدا هم شریک می‌گرفت». قبل از ادامه بحث در رابطه با شریک تجاری، باید بگوییم که اگر به این ضرب المثل اعتقاد دارید به شریک تجاری فکر هم نکنید، چه برسد به صحبت در مورد برقراری اعتماد و شکل‌دهی رابطه کاری! البته اشکالی هم ندارد. شما می‌توانید گزینه‌های دیگر برای تامین نقدینگی مورد نیاز کسب‌وکار خود داشته باشید. برای آشنایی با انواع روش‌های تامین مالی می‌توانید این وبینار آموزشی را ببینید و یا مقاله نقشه راه پیش‌بینی مالی استارتاپ‌ها را مطالعه کنید.

انتخاب شریک تجاری، تنهابا هدف تامین مالی و افزایش سرمایه نیست. بلکه شراکت با افراد دیگر باعث رشد کسب‌وکار شما می‌شود. هر فردی که به عنوان شریک و یا شریک سرمایه‌گذار به تیم استارتاپی اضافه می‌شود، کوله‌باری از تجربه و ایده‌های جدید با خود به همراه می‌آورد. استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها، موجب رشد و ارتقا کسب‌وکار شما خواهد بود.

4 راهکار برای پیدا کردن شریک استارتاپی

سرمایه‌گذارن بر روی تیم‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. موفق‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها روی شخصیت‌‌هاست نه روی ایده. برای انتخاب شریک استارتاپ و یا هم‌تیمی‌های خود باید به موارد زیادی توجه کنید. در مقاله‌ی اصول تیم سازی در استارتاپ‌ ها و چالش‌های تیم در این مسیربه طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است. قبل از هر کاری لازم است بدانیم برای پیدا کردن شریک سرمایه گذار چه مراحلی را باید طی کنیم؟ در انتخاب شریک تجاری خود به این 4 مورد توجه ویژه داشته باشید:

  1. شناخت اهداف خود: با توجه به متفاوت بودن اهداف کسب‌وکارها، اقدام درست قبل از هرکاری شناخت و تعیین اهداف کسب‌وکار است زیرا این کار شما را برای مرحله بعدی کار آماده می‌کند.
  2. در نظر گرفتن نیازهای خود و طرف مقابل: شناخت نیاز کسب‌وکار با اهدافی که در قسمت قبل در مورد آن صحبت کردیم، ارتباط نزدیکی دارد و به‌طورکلی شناخت نیازهای خود و طرف مقابل در نقش شریک کسب‌وکار و همسو بودن این نیازها اهمیت دارد.
  3. هر جایی به دنبال شریک برای استارتاپ نباشید: پیدا کردن شریک ایده‌آل برای کسب‌وکار شما کار راحتی نیست. بهتر است ابتدا دایره افرادی که می‌شناسید را بررسی کنید. هم‌کلاسی‌ سابق یا افرادی که سابقه کار کردن با آن‌ها را دارید، می‌توانند گزینه مناسب شراکت شما در نظر گرفته شوند.
  4. نظم داشته باشید: بهتر است یک جدول برای افرادی که قرار است با آن‌ها شراکت داشته باشید، درست کنید و افراد را با توجه به مهارت و توانایی‌ها آن‌ها تقسیم‌بندی کنید و کل فرآیند را با نظم جلو ببرید.

یافتن شریک چه برای ادامه زندگی باشد چه برای ثبات کسب‌وکار، طولانی و زمان‌بر است پس برای پیدا کردن شریک سرمایه‌گذار در استارتاپ صبور باشید و با شنیدن «نه» از شریک بالقوه خود ناامید نشوید. اگر به این نتیجه رسیدید که یافتن شریک برای استارتاپ‌ گزینه مورد مناسب شماست، می‌توانید با تکمیل فرم جذب سرمایه منتظر تماس کارشناسان رتیبا بمانید تا از صحت انتخاب خود مطمئن شوید.

منبع

  • https://www.startupgrind.com/blog/how-to-find-partners-for-your-startup/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید: