خدمات رتیبا

مدل سازی مالی استارتاپ، پیش بینی جریان نقدی

گروه تحلیل‌گران رتیبا با سال‌ها تجربه در زمینه مدل سازی مالی استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا؛ در تمام مسیر آماده‌سازی مستندات، تهیه فایل اکسل مدل سازی مالی، اعتبارسنجی نتایج به دست آمده و طراحی سناریوهای پیشنهادی برای جذب یا تزریق سرمایه، در کنار شما خواهند بود. کافی است با ثبت درخواست مدل سازی مالی، منتظر تماس کارشناسان رتیبا برای هماهنگی جلسه مشاوره رایگان، به منظور گفت‌وگو پیرامون گرفتن بهترین تصمیم برای کسب‌وکار خود باشید.

فرآیند خدمات مدل سازی مالی

بررسی فرآیند مدل‌سازی مالی استارتاپ

فرآیند آماده‌سازی مدل مالی و فایل پیش‌بینی جریان‌های نقدی استارتاپ در رتیبا، به پشتوانه سال‌ها تجربه به گونه‌ای طراحی شده است که کم‌ترین فشار و درگیری را به لحاظ آماده‌سازی مستندات متوجه کارفرما خواهد کرد. روند انجام پروژه مدل سازی مالی به این صورت است که تمام داده‌های لازم به کارشناسان رتیبا تحویل و نتیجه نهایی مطابق با نیازهای کارفرما آماده می‌شود. کارشناسان رتیبا پاسخ‌گوی ابهامات پیش‌آمده هستند و تمام تلاش خود را در راستای برطرف کردن دغدغه‌های کارفرما به کار می‌گیرند.

تدوین فایل مدل مالی و پیش‌بینی جریان‌های نقدی اغلب به عنوان سندی یک بار مصرف، صرفا برای ارائه به سرمایه‌گذار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ حال آنکه این پیش‌بینی اهداف، هزینه‌ها و درآمدها بهتر است به عنوان قطب‌نمایی برای بنیان‌گذاران و مدیران ارشد استارتاپ‌ها به منظور توسعه بهینه کسب‌وکار مورد استفاده قرار بگیرد.

برگزاری جلسه آنلاین با بنیان‌گذاران کسب‌وکار
 • تشریح نیازهای کارفرما، دغدغه‌ها و ابهامات پیش رو در مسیر مدل سازی مالی
 • آشنایی با مدل‌های درآمدی، بازار هدف و برنامه‌های توسعه کسب‌وکار
 • تشریح گام‌های اجرایی پروژه و جلسات لازم برای پیگیری نتایج هر مرحله

مدل سازی مالی کسب‌وکار
 • مدل سازی قیف فروش محصولات و خدمات، با توجه به مدل‌های درآمدی کسب‌وکار
 • تجمیع داده‌های عملکردی و دستاوردهای کسب‌وکار از زمان راه‌اندازی تاکنون
 • محاسبه وضعیت جریان‌های نقدی و سود و زیان کسب‌وکار از زمان راه‌اندازی تاکنون


پیش ‌بینی جریان‌های نقدی کسب‌وکار
 •  مدل سازی برنامه‌های توسعه کسب‌وکار با توجه به استراتژی‌های کوتاه و بلندمدت بنیان‌گذاران
 • طراحی ساختار شکست هزینه و پیش‌ بینی هزینه‌های کسب‌وکار در بازه‌ای سه تا پنج ساله
 • هدف‌گذاری برای شاخص‌های کلیدی عملکرد و پیش‌ بینی درآمدها در بازه‌ای سه تا پنج ساله
تحلیل نتایج به دست آمده و تشریح مدل مالی
 • طراحی چکیده نتایج پیش‌بینی جریان‌های نقدی کسب‌وکار در بازه‌ای سه تا پنج ساله
 • تحلیل حساسیت نسبت به پارامترهای کلیدی مدل مالی با رویکرد طراحی سناریوهای مختلف تامین مالی
 • تخمین میزان سرمایه‌ی مورد نیاز و پیش‌بینی میزان سهام قابل واگذاری در سناریوهای مختلف تأمین مالی

مشتریان ما

رتیبا در طول سال‌های اخیر این افتخار را داشته که به کسب‌وکارهای مختلفی در بازارهای مختلف و در سطوح بلوغ مختلف از مراحل پیش‌بذری تا پایانی چرخه‌ی بلوغ خدمات ارزش‌ گذاری خود را ارائه نماید که برخی از آن‌ها، عبارتند از:

سوالات متداول

زمان لازم برای آماده‌سازی مدل مالی و فایل پیش‌بینی جریان‌های نقدی بسته به ابعاد پروژه و حجم داده‌ها، بین 4 تا 6 هفته خواهد بود.

سطح درگیری بنیان‌گذاران و نیروهای کلیدی کسب‌وکار در جلسات آنلاین، بستگی به میزان آمادگی و در دسترس بودن داده‌های مالی کسب‌وکار دارد. در اولین جلسه ضمن تشریح فرآیند اجرایی پروژه، تعداد جلسات آنلاین لازم تخمین زده شده و به اطلاع کارفرما رسانده می‌شود.

گروه تحلیل‌گران رتیبا، به‌واسطه تعامل با سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) فعال اکوسیستم، مستندات جذب سرمایه مانند مدل مالی را به گونه‌ای آماده می‌کنند تا با استاندارهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر در اکوسیستم استارتاپی کشور سازگار باشد.

نتایج به دست آمده از محاسبات ارزش‌ گذاری، در گزارش‌ های رتیبا اغلب با توجه به داده‌های متعارف اکوسیستم و رویکرد سرمایه‌گذاری خطرپذیر اعتبارسنجی شده و سناریوهای مختلف جذب/تزریق سرمایه نیز بر مبنای واقعیات فعلی و توافقات واقعی گذشته، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

دریافت فایل مدل مالی رتیبا به معنی تضمین دریافت سرمایه نیست زیرا کسب‌وکارها به دلایل مختلفی ممکن است توسط سرمایه‌گذاران پذیرفته نشوند. در صورت استفاده از خدمات مدل مالی توسط رتیبا، تحلیل‌گران ما تضمین می‌کنند که با مشکلاتی از قبیل تخمین نادرست جریان‌های نقدی یا ارزش‌گذاری نامناسب روبرو نخواهید شد و محاسبات ارائه شده در مستندات، کاملا مورد تأیید کارشناسان سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر خواهد بود.

نحوه به‌روزرسانی فایل مدل مالی به تیم کسب‌وکار آموزش داده می‌شود و تیم رتیبا به صورت مستقیم درگیر به‌روزرسانی فایل مدل مالی نخواهد بود؛ هرچند همواره امکان دریافت مشاوره از منتورهای رتیبا، برای مشتریان وجود دارد.

بله، تا یک ماه پس از تحویل گزارش، در صورت نیاز کارفرما، امکان اعمال اصلاحات روی گزارش وجود خواهد داشت.

در انتهای هر پروژه‌ی تدوین مدل مالی و فایل پیش‌بینی جریان‌های نقدی، یک جلسه آموزشی توسط کارشناسان رتیبا برگزار می‌شود و نحوه به‌روز نگه داشتن فایل مدل مالی، آموزش داده می‌شود.

بله، تخفیف تکرار خرید در ادامه، برای پکیج‌های مختلف ارائه گردیده است.