خانه » جذب سرمایه » سرمایه گذاری جمعی | راهنمای جذب سرمایه از این راه

سرمایه گذاری جمعی | راهنمای جذب سرمایه از این راه

سرمایه گذاری جمعی یکی از راه‌های جذب سرمایه است

یکی از روش‌های نسبتا جدید و محبوب این روزها تامین سرمایه از طریق سرمایه گذاری جمعی است. تامین مالی جمعی به آن معنا است که سرمایه مورد نیاز کسب‌وکار خود را از طریق افرادی که به کسب‌وکار ما علاقه‌مند هستند، تامین کنیم. مانند هر روش دیگری به کارگیری این روش می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد اما اگر تصمیم به جذب سرمایه از طریق سرمایه گذاری جمعی گرفته‌اید و یا در حال فکر کردن به آن هستید، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

جذب سرمایه از طریق سرمایه گذاری جمعی چگونه انجام می‌شود؟

تامین سرمایه جمعی یا Crowdfunding از طریق پلتفرم‌هایی انجام می‌شود که ارتباط بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر را فراهم می‌کنند. این پلتفرم‌ها با اندکی تفاوت در نحوه انجام کارها و تعهدات خود به برگزاری کمپین برای جمع‌آوری مالی می‌پردازند. همه‌گیری اینترنت باعث شده که تامین مالی جمعی بیشتر در بستر آنلاین انجام ‌شود و بسیاری از ممنوعیت‌های گذشته دیگه وجود نداشته باشد.  

دسته‌بندی کلی روش سرمایه گذاری جمعی به چه صورت است؟

تامین سرمایه از اجتماع به دو حالت کلی انجام می‌شود؛ در یک حالت، پاداشی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شود و در حالت دیگر شرایطی فراهم می‌شود که سرمایه‌گذاران در سود و ضرر کسب‌وکار شریک باشند.

  • حالت اول سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر پاداش‌ است به این معنا که مزیت سرمایه‌گذاری را کیفیت محصول یا خدمت ارائه شده مشخص می‌کند.
  • برخلاف روش قبلی در این مدل از  جمع سپاری؛ سرمایه‌‌گذاران با دریافت سهام شریک سود و ضرر کسب‌وکار می‌شوند و سرمایه‌گذاری خود را مستقل از نوع خدمت یا محصول ارائه شده انجام می‌دهند.

هر کدام از این روش‌ها معایب و مزایایی دارد و استفاده از آن منوط به سلیقه و ترجیح سرمایه‌گذاران است.

انواع روش‌های تامین سرمایه جمعی چیست؟

در جذب سرمایه از طریق سرمایه گذاری جمعی سه روش متداول وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

وام دهی همتا به همتا یا Peer to peer lending

این روش سرمایه گذاری اجتماعی که گاهی P2P نیز خوانده می‌شود را می‌توان به عنوان جایگزینی برای وام بانکی در نظر گرفت. مکانیزم اثر وام و روش P2P شباهت‌هایی دارد و تفاوت آن‌ها در طرف حساب‌شان مشخص می‌شود. طرف حساب شما هنگام وام گررفتن از بانک، یک نهاد واحد است اما در روش همتا به همتا با انبوهی از افرادی که مایل به قرض دادن نقدینگی به شما هستند، مواجه می‌شوید.

نرخ بهره در این روش معمولا به پایین‌ترین میزان آن حساب می‌شود و روند انجام کار با تاییدیه هر دو طرف سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر پیش می‌رود.

تامین مالی بر پایه سهام Equity Crowdfunding

هر کسب‌وکار یک تعداد سرمایه‌گذار خطرپذیر یا سرمایه‌گذار فرشته در اختیار دارد و با استفاده از سرمایه گذاری جمعی به روش تخصیص سهام تعداد زیادی سرمایه‌گذار را به سرمایه‌گذاران قبلی خود اضافه می‌کند. تفاوت این سرمایه‌گذاران جدید با سرمایه‌گذاران قبلی این است که رابطه یک به یکی با سرمایه‌گذاران برقرار نمی‌شود و چه بسا که سرمایه‌گذاران فعلی به مشتریان آینده تبدیل شوند.

مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، تامین مالی جمعی نیز به ارزش‌گذاری درست و منصفانه و آماده‌سازی مستندات جذب سرمایه احتیاج دارد. علاوه بر این با طراحی و ساخت بیزنس پلن حرفه‌ای شانس دیده شدن کسب‌وکار خود را افزایش می‌دهید زیرا لازم است که به سرمایه‌گذاران جمعی نشان دهید که استارتاپ شما آماده دریافت سرمایه و استفاده از آن است.

تامین مالی جمعی بر پایه پاداش Rewards Based Crowdfunding

انتظار سرمایه‌گذاران در روش تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش این است که در ازای سرمایه‌ خود پاداش یا امتیاز ویژه‌ای دریافت کنند. این پاداش می‌تواند محصولی خاص، حق اشتراک ویژه و یا درنظر گرفتن امکان پیش‌فروش محصول باشد.

مزیت استفاده از کراودفاندینگ مبتنی بر پاداش در عدم بازپرداخت وجه نقد است. سرمایه‌گذار در این روش تنها انتظار دریافت کالا یا خدمت وعده داده شده را دارد. این روش بسیار مناسب استارتاپ‌هایی با محصول یا خدمات جدید جدید و نوآورانه است که با محصول خود می‌توانند توجه سرمایه‌گذاران را به خوبی جلب کنند.

می‌دانیم که هر استارتاپی شرایط منحصر به فردی دارد و ما نمی‌توانیم یک نسخه کلی برای جذب سرمایه استارتاپ‌ها داشته باشیم. داستان تامین مالی جمعی هم از این قاعده مستثنی نیست؛ جذب سرمایه از طریق سرمایه گذاری جمعی ممکن است مناسب کسب‌وکار شما باشد یا نباشد. برای درک بهتر استارتاپ خود و شناخت نیازمندی‌های آن در انتخاب نوع جذب سرمایه می‌توانید به کارشناسان رتیبا اعتماد کنید. سرمایه گذاری جمعی روش مناسبی است اما نه برای هر استارتاپی و نه با هر شرایطی! لطفا فرم جذب سرمایه استارتاپ‌ها را تکمیل کنید تا کارشناسان رتیبا با شما تماس بگیرند.

منابع:

https://single-market-economy.ec.europa.eu/access-finance/guide-crowdfunding/what-crowdfunding/crowdfunding-explained_en

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.