خانه » پیش‌بینی مالی استارتاپ » با شاخص کلیدی عملکرد مالی برای رشد استارتاپ‌ها آشنا شوید

با شاخص کلیدی عملکرد مالی برای رشد استارتاپ‌ها آشنا شوید

شاخص کلیدی عملکرد مالی برای رشد استارتاپ‌ها اهمیت دارد.

سنجش وضعیت یک کسب‌وکار از طریق بررسی شاخص کلیدی عملکرد مالی امکان‌پذیر است. ما برای تصمیم‌گیری در مورد وضعیت یک استارتاپ از ظواهر امر و احساسات درونی خود استفاده نمی‌کنیم بلکه به ابراز سنجشی برای کمیت و کیفیت آن کسب‌وکار نیاز داریم. یکی از این ابزار که به عنوان ابزاری قدرتمند برای مدیریت کسب‌وکار و تصمیم‌گیری‌های حیاتی شناخته می‌شود، شاخص کلیدی عملکرد مالی استارتاپ‌ها یا KPI مالی است.

هر چه قدر از وضعیت و امور مالی کسب‌وکار خود اطلاع داشته باشید، باز هم کم است و جای برای بیشتر شدن این شناخت وجود دارد. داده‌های مالی و پیش‌بینی‌های مالی در تعیین وضعیت یک شرکت و بررسی عملکرد آن تاثیر مستقیم دارند و به همین دلیل در این مقاله به بررسی  شاخص‌های کلیدی عملکرد مالی برای رشد استارتاپ‌ها می‌پردازیم.

شاخص‌های کلیدی عملکرد مالی موثر در سنجش وضعیت استارتاپ‌ها

خوشبختانه برای استارتاپ‌ها لازم نیست که تمام شاخص‌های کلیدی عملکرد را سنجیده و آن‌ها می‌توانند به شاخص‌هایی که برای کسب‌وکارشان مرتبط است، بسنده کنند. برخی از kPI ها به نسبت بقیه کاربردی‌تر هستند و وضعیت سلامت فعلی کسب‌وکار یا آینده آن‌ها را نشان می‌دهند. فاندر یک استارتاپ با توجه به نیازمندی‌های کسب‌وکار و انتظارات سرمایه‌گذاران می‌تواند تعدادی از این شاخص‌ها را به عنوان شاخص کلیدی عملکرد مالی انتخاب و مورد پیگیری قرار بدهد. مهم‌ترین این شاخص‌ها عبارتند از:

 • بازده حقوق صاحبان سهام
 • حاشیه سود خالص
 • نسبت آنی
 • نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام
 • ارزش‌گذاری

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید حتما می‌دانید که بدون پایبندی به اصول و حفظ معیارها نمی‌توانید بر حفظ ارزش‌آفرین بودن استارتاپ خود تکیه کنید. اگر اساسی‌ترین و کلیدی‌تری معیارهای کسب‌وکار شما بررسی نشود، به احتمال زیاد شکست خواهید خورد. از بین تمام KPI هایی که ممکن است برای کسب‌وکار شما مهم تلقی شوند، شاخص‌های کلیدی عملکرد مالی در بقا و در جریان بودن درآمد و نقدینگی استارتاپ موثر است.

بر هر فاندر استارتاپی لازم و واجب است که قبل از هر کار دیگری ابتدا شاخص کلیدی عملکرد مالی برای رشد استارتاپ‌ها را معین کند زیرا هر عاملی که بتواند به دقیق‌تر ساخته شدن مدل مالی استارتاپ شما کمک کند، اهمیت دارد. مدلسازی مالی به شما کمک می‌کند که بهتر و دقیق‌تر زمان دسترسی به KPI های مالی خود را مشخص کنید. برای ساخت مدل مالی یک کسب‌وکار شاید فردا هم دیر باشد. توصیه ما به شم  برای حفظ حیات و پایداری کسب‌کار خود، استفاده از خدمات مدل سازی مالی استارتاپ‌ها که توسط کارشناسان خبره و باتجربه رتیبا انجام می‌شود، است.

برای ثبت درخواست مدل سازی مالی، پیش‌بینی مالی و جریان‌های نقدی استارتاپ یا کسب‌وکار خود، ابتدا فرم درخواست را تکمیل کرده و منتظر تماس مشاوران رتیبا باشید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میشه در مورد kpi های مالی بیشتر توضیح بدین؟

  پاسخ
  • فاطمه عزیزی
   07/06/1401 14:09

   حتما مقاله‌های بیشتری در این زمینه می‌نویسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید: